FORUM MŁODEGO OLSZTYNKA Strona Główna FORUM MŁODEGO OLSZTYNKA
Forum dla mieszkańców młodych duchem i ciałem z Olsztynka i Gminy

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Rewitalizacja staromiejskiego rynku
Autor Wiadomość
Wyszek 
Prezes Spółdzielni

Wysłany: 2010-02-06, 23:28   Rewitalizacja staromiejskiego rynku

Piszę o tym w Problemach Olsztynka, chociaż zastanawiam się czy nie powinno się to znaleźć w innym miejscu.
Zacznę może od początku. Chyba każdy widział jak miał wyglądać Nasz Ryneczek już na 650-lecie Olsztynka?! Jeżeli nie wysyłam Cię TUTAJ
No dobra, skoro już wiesz jak miał wyglądać Nasz ryneczek to Cię poinformuje że ktoś od zabytków nie zgodził się na tą piękną zabudowę nad fontannO potrzebie rewitalizacji rynku, potocznie nazywanego przez mieszkańców Olsztynka beton-placem (od betonowych ław, jakie go otaczają), mówiło się tu od wielu lat. Prace miały się zacząć już w roku ubiegłym, ale wojewódzki konserwator zabytków nie zatwierdził projektu, mając zastrzeżenia m.in. do kształtu nadbudowy na fontannie, tzw. pergoli. Po zmianach projekt został w ub. roku zatwierdzony.

Rewitalizacja staromiejskiego rynku, którą przyprowadzi jedna z firm w Barczewie, zwycięzcy przetargu, będzie kosztowała 1 mln 700 tys. złotych. 75 procent tych kosztów sfinansuje ze środków unijnych samorząd województwa, reszta to środki własne gminy. Prace na rynku rozpoczną się, jak tylko zelżeje mróz.

Nowa fontanna to nie wszystko. Zostaną zlikwidowane betonowe ławy wokół rynku, który pokryje granitowa kostka (pierwotnie miał być bruk), a kamienny lew stanie bliżej biura informacji turystycznej. Przewidziano też ustawienie wokół rynku stylizowanych ławeczek, oświetlających go lamp, zasadzenie drzewek i krzewów. Zostanie także przebudowany parking pod zamkiem, a sam zamek oświetlony. Według harmonogramu prace obejmą trzy etapy i potrwają do sierpnia br.

— Z tego powodu imprezy z okazji Dni Olsztynka, które odbywają się zazwyczaj w lipcu, głównie na rynku, w tym roku odbędą się gdzie indziej — informuje burmistrz Mirosław Stegienko. — Część na pewno w skansenie, inne w parku za zamkiem.
ą zwaną inaczej "pergolą".
Osobiście uważam że taki nowoczesny akcent by się przydał, ale mniejsza z tym.

Ponieważ plan nie wypalił, to prace (podobno) ruszą gdy tylko zniknie śnieg w tym roku. Niestety bez "pergoli". Ostatnio Gazeta Olsztyńska napisała taki artykuł który zacytuje:
"Fontanna w centrum nie jest obiektem, którym mieszkańcy Olsztynka mogą się pochwalić. W projekcie rewitalizacji rynku staromiejskiego przewidziano postawienie nowej, w postaci podświetlanych trzech odwróconych mis."

Teraz coś od siebie. Myślę że bez tej "pergoli" nad całym ryneczkiem, to tak naprawdę dużo się nie zmieni. Co prawda będzie płasko (całe szczęście), będą ładne latarnie, będzie fontanna, ale tysiąc miasteczek ma takie centrum, dlaczego My nie możemy mieć czegoś innego? Co prawda myślę że długo ta "pergolia" by nie ustała, bo zaraz ktoś by ją pomazał "JP100%", "Stomil Olsztyn", zaraz by ktoś wybił tą plastikową szybę itd., ale ja jestem jak najbardziej za Tym aby ten plan co jest w linku powyżej powstał. Co prawda nie podoba Mi się fontanna, mogła by być bardziej nowoczesna, podświetlana (może aby grała pod muzykę?). Tak wiem, koszty... ale skoro ponad 70% finansuje Unia, to czy nie dołoży tych kilkanaście tysięcy złotych? I nie mówię tutaj o fontannie jaka jest we Wrocławiu, ale może coś mniejszego. Kilka dysz, kilka kolorów... to wszystko. Bodajże w Toruniu jest coś w tym stylu, ale dokładnie nie pamiętam.

Ale cieszę się że w końcu coś się zmieni w tym PRL-owskim rynku. Co prawda uważam że to wszystko tak przed wyborami, tak samo jak z mediami co się naglę teraz podłącza pobliskie wsie, ale nawet niech tak będzie... Ważne że się zmieni. I tak te ostatnie decyzje nie zmienią mi wizerunku burmistrza przez te ostatnie lata...
Rozumiem również że takie imprezy jak chociażby Dni Olsztynka, i III Między Narodowo zlot motocykli Harley Davidson przeniosą się na lodowisko? W sumie to i dobrze... Tylko może czas coś zmienić na tym lodowisku? Ale to inna bajka...
Swoją drogą taką imprezę jak Zlot Harley może trzeba jakoś rozgłosić na Polskę?!!!!!

Phoenix 
Tańczący z Adminami

Wysłany: 2010-02-17, 23:43   

Oj Wysiu. Nie wiem czemu, ale mi się nie podoba nowy wystrój rynku. Może po prostu jest zbyt nowoczesny. Wolę te stare betonowe ławy. Gdyby tylko trochę je odnowić byłyby całkiem w porządku. :) Po remoncie nie będzie sentymentalnych powrotów na betonowe lawy :P

No cóż. Będzie - nie będzie. Przekonamy się w sierpniu :D

www.kolektywbab.blox.pl

Odpowiedz do tematu